pomniejsz tekst powiększ tekst zmień kontrast

Serdecznie zapraszamy do naszej Szkoły Muzycznej I st. !

 

WIELKIE DŹWIĘKOBRANIE W MUZYCZNEJ rusza właśnie teraz! Drodzy Rodzice, drodzy Kandydaci do szkoły muzycznej, CZEKAMY NA WAS!! Mimo trwającej pandemii i zakazów bez wychodzenia z domów możecie złożyć podanie do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Tczewie Filii w Pelplinie. Wystarczy wypełnić arkusz na komputerze i przesłać go do nas drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub wydrukować i złożyć w sekretariacie szkoły (Pelplin, pl. Grunwaldzki 2, II piętro) w godzinach od 9.00 do 15.00. Na podania czekamy do 31 maja.

 Serdecznie zapraszamy do wysłuchania informacji przekazanej przez panią kierownik Filii Krystynę Dettlaff-Czocher:

Zobacz zaproszenie

Badanie predyspozycji kandydatów do szkoły muzycznej odbędą się 9 czerwca 2021. Po 31 maja skontaktujemy się telefonicznie z rodzicami kandydatów w celu ustalenia konkretnej godziny badania. Prosimy każdego Rodzica o podanie na arkuszu zgłoszeniowym aktualnego numeru telefonu. Przesłuchania kandydatów będą się odbywały z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Jak przygotować się do badania predyspozycji do szkoły muzycznej? Jak wygląda takie badanie?

1. Prosimy przygotować piosenkę (piosenka z przedszkola lub "Wlazł kotek na płotek" lub "Sto lat").

2. Będziemy prosić o wyklaskanie rytmu.

3. Poprosimy o powtórzenie głosem granego lub śpiewanego dźwięku.

4. Sprawdzimy predyspozycje słuchowe, prosząc o stwierdzenie czy słychać jeden czy kilka dźwięków granych na fortepianie.

5. Sprawdzimy wyobraźnię muzyczną, prosząc o dokończenie krótkiej melodii.

6. Sprawdzimy predyspozycje manualne do gry na instrumencie.

Gwarantujemy przyjazną atmosferę i bezpieczne warunki.

Jak wygląda przykładowe badanie predyspozycji kandydatów do szkoły muzycznej? KLIKNIJ TUTAJ

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebook'u tczewskiej szkoły muzycznej i pelplińskiej Filii. Tam znajdziecie Państwo wiele koncertów w wykonaniu naszych uczniów. W trakcie pandemii szkoła muzyczna kształci on-line. Efekty prezentujemy na facebook'u. Zachęcamy do polubienia profilu oraz składania podań.

PODANIE O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY (pdf)

PODANIE O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY (doc)

 

Kilka słów Dyrektora o naszej szkole muzycznej w Tczewie znajdziecie Państwo KLIKAJĄC TUTAJ

  

ZASADY REKRUTACJI:

 1. Filia prowadzi nabór na 6-letni cykl nauczania.
 2. Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie na 6-letni cykl nauczania jest ukończenie w danym roku kalendarzowym co najmniej 7 lat albo 6 lat w przypadku, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy Prawo Oświatowe, oraz nie przekroczenie 10. roku życia.

Art.36 wyżej wymienionej ustawy brzmi:

 1. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat.
 2. Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko, o którym mowa w ust. 1, jeżeli dziecko:
  1. korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
  2. posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168 oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. 
 1. Kandydaci samodzielnie dokonują wyboru instrumentu, na którym pragną podjąć naukę korzystając z możliwości wcześniejszej konsultacji z właściwymi nauczycielami lub z porady Komisji rekrutacyjnej.
 2. W przypadku, gdy kandydat samodzielnie nie podejmie decyzji o wyborze instrumentu, jego wybór następuje na podstawie sugestii Komisji rekrutacyjnej przedstawionej w oparciu o wynik badania przydatności oraz uwzględniającej predyspozycje kandydata do gry na określonym instrumencie.
 3. Kandydaci do nauki w cyklu 6-letnim mogą ubiegać się o przyjęcie do następujących klas instrumentalnych: fortepian, akordeon, skrzypce, wiolonczela, gitara, klarnet.

JEŻELI CHCESZ POZNAĆ DOKŁADNIEJ INSTRUMENTY, WYSTARCZY KLIKNĄĆ W OBRAZKI

Zapraszamy do wysłuchania opowieści i brzmienia instrumentów.

Warto posłuchać wiele razy i wybrać ten najwłaściwszy instrument dla kandydata.

Prezentację przygotowały dzieci z PSM I st. w Tczewie

 

                                                         

 

                                                                        

 

 

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

 1. Jak zapisać dziecko do szkoły?

Pierwszym krokiem jest pobranie PODANIA O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY, wypełnienie i wysłanie na adres e-mail szkoły lub osobiste złożenie w sekretariacie szkoły w terminie do 31 maja 2021.

Następnie pracownik szkoły skontaktuje się z rodzicem kandydata do szkoły muzycznej i zaprosi na „badanie predyspozycji do szkoły muzycznej”, które odbędzie się w dniu 9 czerwca 2021.

16 czerwca 2021 zostanie opublikowana lista osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

25 czerwca 2021 zostanie opublikowana lista przyjętych i nieprzyjętych do PSM I st. w Tczewie - Filii w Pelplinie na rok szkolny 2021/2022.

 1. Dziecko ma 6 lat, czy może rozpocząć naukę w szkole?

Tak, oczywiście. Cykl 6-letni przeznaczony jest dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole w wieku od 6 do 10 lat (wiek określany rocznikowo).

Kandydaci w wieku 6 lat muszą dodatkowo przedstawić opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej lub z przedszkola o tzw. „dojrzałości szkolnej”.

 1. Jaki jest koszt uczenia się w szkole muzycznej?

Nasza szkoła jest szkołą państwową, a zatem nauka u nas jest BEZPŁATNA. Tak jak w każdej szkole  (np. w Państwowej Szkole Podstawowej) mamy dobrowolne składki na fundusz rodzicielski (z którego fundowane są m.in. nagrody dla dzieci uczestniczących w szkolnych konkursach) oraz opłatę za wypożyczenie instrumentu.

 1. Czy dziecko musi mieć instrument?

Szkoła wypożycza instrumenty tj.: skrzypce, wiolonczela, klarnet, akordeon. W przypadku wyboru fortepianu (pianina), rodzic musi zapewnić instrument do ćwiczenia w domu.

 1. Czy szkoła prowadzi tylko lekcje instrumentu?

Zapisując dziecko do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, uczeń ma nie tylko bezpłatne lekcje gry na wybranym instrumencie, ale także lekcje rytmiki i kształcenia słuchu. W późniejszych latach ma zajęcia z kształcenia słuchu, z  chóru, gry w zespole, audycji muzycznych oraz gry na fortepianie dodatkowym (oprócz pianistów). Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Lekcje gry na instrumencie są zajęciami indywidualnymi (uczeń – pedagog), a pozostałe prowadzone są w grupach (zazwyczaj od 10 do 16 osób).

 1. Na czym polegają „badania predyspozycji kandydatów do szkoły muzycznej”?

Jest to indywidualne spotkanie kandydata z komisją rekrutacyjną, na której sprawdzany jest słuch muzyczny i harmoniczny, poczucie rytmu, pamięć muzyczna, koordynacja ruchowa dziecka i predyspozycje fizyczne. 

 1. Jaki instrument wybrać dla dziecka/ Jak pomóc dziecku wybrać instrument?

W Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. J. Garści w Tczewie Filii w Pelplinie uczymy grać na 6 instrumentach: akordeon, fortepian, skrzypce, wiolonczela, gitara, klarnet. Najlepiej, by dziecko samo wybrało instrument, na którym chciałoby uczyć się grać. Komisja rekrutacyjna, kierując się swoim doświadczeniem, może doradzić do jakiego instrumentu dziecko ma największe predyspozycje. Nie ma łatwych instrumentów i trudnych. Każdy instrument jest piękny i wyjątkowy. Nauka gry na każdym instrumencie jest bardzo rozwijająca dla dziecka.

Drodzy Rodzice kandydatów do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Filii w Pelplinie!

Pomimo jeszcze trwającej pandemii, z niecierpliwością czekamy na zgłoszenia od Państwa. Można je złożyć

- w sekretariacie od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00-13.00 oraz w skrzynce na drzwiach szkoły (I piętro)

- bez wychodzenia z domu drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ogłaszamy zapisy do naszej szkoły na instrumenty: skrzypce, fortepian, klarnet, akordeon, wiolonczela, gitara.

Zapraszamy do obejrzenia filmu reklamowego nagranego przez kierowniczkę Filii, Krystynę Dettlaff - Czocher.

Film reklamowy

 W czasie kwarantanny zajęcia odbywają się online. Pomimo tego, że uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przygotowują się do występów "na odległość", to efekty tej współpracy można poznać na facebook'u. Serdecznie zachęcamy do posłuchania "mini koncertów" na stronie szkolnego facebook'a. Uczniowie w swoich domach dokonali nagrań i chętnie dzielą się swoimi umiejętnościami gry na wybranym przez siebie instrumencie.  Prosimy także o polubienie naszego profilu na facebook'u oraz o składanie podań dz szkoły.

Na podania przyjęcia do szkoły muzycznej czekamy do 15 czerwca 2020r.

W związku z nałożonymi ograniczeniami prosimy o wypełnienie i dostarczenie drogą mailową lub do sekretariatu tylko pierwszej strony podania, natomiast zaświadczenie lekarskie dziecka czy opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej donieść oraz złożyć podpis będzie można przed rozpoczęciem badań przydatności kandydata.

O badaniu przydatności do szkoły muzycznej poinformujemy Państwa w możliwie najszybszym czasie po zakończeniu pandemii.

Formularz o przyjęcie do szkoły muzycznej.pdf

Formularz o przyjęcie do szkoły muzycznej.doc

Na powyższych formularzach znajduje się adres siedziby PSM I st. w Tczewie oraz adres mailowy macierzystej placówki. Jeśli Państwo wyślą zgłoszenie do szkoły tczewskiej, będą one przekazane do Pelplina.

 

Informacje:

 Główny cel jaki realizuje szkoła, to rozwijanie uzdolnień muzycznych i pasji dzieci i młodzieży, przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia w szkołach II stopnia oraz aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Szkoła kształci w dwóch cyklach:

- cykl sześcioletni

- cykl czterletni

w klasie: fortepianu, akordeonu, skrzypiec, wiolonczeli, gitary klasycznej oraz klarnetu.

Wybór instrumentu warunkuje wiek oraz predyspozycje dziecka.

Na przestrzeni lat nauki uczniowie zobowiązani są do uczestnictwa w zajęciach indywidualnych - gra na instrumencie, a także w zbiorowych - przedmioty ogólnomuzyczne i zespół kameralny oraz do uczestnictwa w koncertach szkolnych.

Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do PSM I st. w Tczewie będzie wywieszona w gablocie szkolnej po 7 dniach od badania przydatności do szkoły muzycznej.

Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do PSM I st. w Tczewie Filii w Pelplinie będzie podana do dnia 30 czerwca 2021 r. w siedzibie szkoły (gablota szkolna) oraz pod numerem telefonu: 58 536-16-54.

Po ogłoszeniu listy odbędzie się zebranie z kierownikiem Filii potwierdzające wybór instrumentu (również do 30 czerwca).

 

Zasady rekrutacji:

Na podstawie Rozporządzenia MKiDN z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 686) w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkoł do innych.

1. O przyjęcie do:

- klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 5 lat oraz nie więcej niż 10 lat;

- klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat  oraz nie więcej niż 16 lat;

2. Rodzice (prawni opiekunowie) kandydata składają wniosek o przyjęcie do szkoły muzycznej I stopnia wraz z zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w szkole muzycznej wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

3. W przypadku dziecka, które w danym roku kalendarzowym nie ukończyło 6 lat, do wniosku należy dołączyć opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o psychofizycznej dojrzałości dziecka do podjęcia nauki w szkole muzycznej. Decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły, podejmuje dyrektor szkoły po zapoznaniu się z opinią.

4. PSM I st. w Tczewie prowadzi dla kandydatów poradnictwo obejmujące w szczególności:

- informację o zasadach przyjęć, warunkach nauki i programie kształcenia;

- okresową działalność konsultacyjno-rekrutacyjną w formie koncertów uczniów zorganizowanych w auli naszej szkoły oraz przeprowadzonego w tczewskich przedszkolach i szkołach (klasy "0") wstępnego badania uzdolnień muzycznych dzieci;

- kursy przygotowawcze.