pomniejsz tekst powiększ tekst zmień kontrast

Pierwszy koncert jubileuszowy już za nami. Odbył się 12.02.2022 w pięknie przystrojonej przez Manuelę Hejmowską sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie. Był przepiękny i przyniósł wiele wzruszeń, wspomnień oraz subtelnych i indywidualnych przeżyć muzycznych. Koncert profesjonalnie przygotowali oraz poprowadzili: Manuela Hejmowska i Dariusz Mrozek.

Koncert rozpoczęła absolwentka naszej szkoły, Marta Watkowska i zaśpiewała przy własnym akompaniamencie gitary dwie piosenki: "Dwa serduszka", "Na pierwszy znak". Następnie usłyszeliśmy zespół Primavera, który powstał w 2005 roku, a grono jego muzyków stanowili uczniowie i nauczyciele pelplińskiej Szkoły Muzycznej. W latach 2005-2009 zespół koncertował w Pelplinie, ale także uświetnił Dzień Ziemi Kociewskiej w Parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej (24.09.2008). Po zakończeniu działalności zespół reaktywował się, by wystąpić dwukrotnie na Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie w roku 2016 i 2017. Obecnie specjalnie na jubileuszowy koncert  50-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej, Primavera reaktywowała swoją działalność. W składzie - skrzypce: Wiktoria Dziki, Manuela Hejmowska, Olga Kurecka, Kamila Kwidzińska, Magdalena Puchalska, Marta Szumacher; wiolonczela: Nikola Freda, Magdalena Zielińska; instrumenty perkusyjne: Dariusz Mrozek. Usłyszeliśmy zaaranżowane przez K. Dettlaff-Czocher i E. Duszyńską kompozycje G. Ciechowskiego: "Piejo kury, piejo", "Podróż do ciepłych krajów", "Nie pokonasz miłości", "Psy Pawłowa", "Mamona".

Na zakończenie zaprezentował się gość specjalny - zespół CHRUST w składzie: Małgorzata Oleszczuk -wokal i ukulele, Karol Konop - instrumenty klawiszowe i wokal, Dariusz Mrozek - instrumenty perkusyjne, wokal. Zespół CHRUST występem w koncercie jubileuszowym w Pelplinie rozpoczął trasę koncertową, więc jako pierwsi mieliśmy okazję usłyszeć materiał muzyczny z nadchodzącej płyty zespołu. Zabrzmiała muzyka łącząca tradycję z novum - zwiewne słowiańskie ballady owite lubelskim białym śpiewem przy akompaniamencie ciężkiego brzmienia bojowych bębnów i wrednego jak czort basu Mooga... Na zakończenie, niczym klamra spinająca koncert w całość, publiczność wysłuchała ponowne utwór "Dwa serduszka", tym razem ciekawej aranżacji i pięknym wykonaniu zespołu.

Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania i życzenia składane na ręce pani kierownik, mgr Krystyny Dettlaff-Czocher. Słowa uznania również zabrzmiały z ust dyrektora PSM I st. w Tczewie, mgra Piotra Kowalkowskiego. Życzenia wraz z kwiatami i upominkami składali: absolwenci występujący na scenie MOK-u,burmistrz Pelplina i gminy Pelplin Mirosław Chyła, dyrektor MOK Piotr Łaga, dyrektorka MBP Dorota Sakowska.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: