pomniejsz tekst powiększ tekst zmień kontrast

   

WIELKIE DŹWIĘKOBRANIE W MUZYCZNEJ rusza właśnie teraz! Drodzy Rodzice, drodzy Kandydaci do szkoły muzycznej CZEKAMY NA WAS!! 

Już teraz zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoły. Poniżej klikając na zdjęcia można zapoznać się ze szkolnym instrumentarium i dowiedzieć się na czym polega badanie predyspozycji do szkoły muzycznej.

Wnioski o przyjęcie do szkoły można składać w sekretariacie szkoły lub przesłać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 10 czerwca 2022 r.

Serdecznie zapraszamy na Dzień otwarty szkoły muzycznej, który zaplanowany jest na 13 czerwca 2022 r. O godzinie 16:00 odbędzie się KONCERT - to możliwość wysłuchania i zobaczenia na żywo wszystkich instrumentów, na których prowadzimy naukę. Następnie od godziny 16:30 do 17:30 będzie można zwiedzić szkołę i pracownie instrumentalne, a także porozmawiać z pedagogami na temat wyboru instrumentu. 

W tym roku organizujemy lekcje przygotowawcze dla kandydatów do szkoły muzycznej. Lekcje te odbędą się 14 i 15 czerwca 2022r. Na tych zajęciach kandydaci będą mogli pod okiem (i uchem) pedagoga zapoznać się i przećwiczyć przykładowe zadania, które będzie trzeba wykonać na badaniu przydatności do szkoły muzycznej. Uczestnictwo w lekcjach przygotowawczych nie jest obowiązkowe, ale bardzo zachęcamy, bo z doświadczenia wiemy, że są one bardzo przydatne. Chęć udziału w lekcjach przygotowawczych prosimy zgłaszać podczas składania wniosku o przyjęcie do szkoły.

Badanie predyspozycji kandydatów do szkoły muzycznej odbędzie się 21 i 22 czerwca. Po 10 czerwca 2022r. w gablocie szkoły zostanie wywieszony harmonogram lekcji przygotowawczych dla kandydatów oraz harmonogram badania przydatności do szkoły muzycznej.

 

REGULAMIN REKRUTACJI

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY (pdf)

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY (doc)

 

Jak przygotować się do badania predyspozycji do szkoły muzycznej? Jak wygląda takie badanie?

1. Prosimy przygotować piosenkę (piosenka z przedszkola lub "Wlazł kotek na płotek" lub "Sto lat").

2. Będziemy prosić o wyklaskanie rytmu.

3. Poprosimy o powtórzenie głosem granego lub śpiewanego dźwięku.

4. Sprawdzimy predyspozycje słuchowe, prosząc o stwierdzenie czy słychać jeden czy kilka dźwięków granych na fortepianie.

5. Sprawdzimy wyobraźnię muzyczną, prosząc o dokończenie krótkiej melodii.

6. Sprawdzimy predyspozycje manualne do gry na instrumencie.

Gwarantujemy przyjazną atmosferę i bezpieczne warunki.

Jak wygląda przykładowe badanie predyspozycji kandydatów do szkoły muzycznej? KLIKNIJ TUTAJ

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebook. Tam znajdziecie Państwo wiele koncertów w wykonaniu naszych uczniów. W trakcie pandemii szkoła muzyczna kształci on-line. Efekty prezentujemy na facebook. Zachęcamy do polubienia profilu oraz składania wniosków o przyjęcie do szkoły.

 

 

Kilka słów o naszej szkole znajdziecie Państwo KLIKAJĄC TUTAJ

  

ZASADY REKRUTACJI:

 1. Szkoła prowadzi nabór na dwa cykle nauczania: 6-letni i 4-letni.
 2. Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie na 6-letni cykl nauczania jest ukończenie w danym roku kalendarzowym co najmniej 7 lat albo 6 lat w przypadku, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy Prawo Oświatowe, oraz nie przekroczenie 10. roku życia.

Art.36 wyżej wymienionej ustawy brzmi:

 1. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat.
 2. Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko, o którym mowa w ust. 1, jeżeli dziecko:
  1. korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
  2. posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168 oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. 
 1. Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie na 4-letni cykl nauczania jest ukończenie przez niego 8 lat oraz nie przekroczenie 16. roku życia.
 2. Kandydaci samodzielnie dokonują wyboru instrumentu, na którym pragną podjąć naukę w danym cyklu kształcenia, korzystając z możliwości wcześniejszej konsultacji z właściwymi nauczycielami lub z porady Komisji rekrutacyjnej.
 3. W przypadku, gdy kandydat samodzielnie nie podejmie decyzji o wyborze instrumentu, jego wybór następuje na podstawie sugestii Komisji rekrutacyjnej przedstawionej w oparciu o wynik badania przydatności oraz uwzględniającej predyspozycje kandydata do gry na określonym instrumencie.
 4. Kandydaci do nauki w cyklu 6-letnim i 4-letnim mogą ubiegać się o przyjęcie do następujących klas instrumentalnych: fortepian, akordeon, skrzypce, wiolonczela, gitara, flet, klarnet, saksofon, trąbka.

Lista osób zakwalifikowanych do dalszego postępowania rekrutacyjnego zostanie opublikowana w gablocie szkolnej najpóźniej do 28.06.2022r.

Lista osób przyjętych do Szkoły Muzycznej zostanie opublikowana w gablocie szkolnej najpóźniej do 30.06.2022r. 

 

Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?

- Nauka w cyklu 6-letnim (pierwszy rok nauki) – 2 razy w tygodniu po 30 min. – instrument główny (zajęcia indywidualne); rytmika – 1 raz w tygodniu  45 min. (zajęcia zbiorowe), kształcenie słuchu 2 razy w tygodniu po 45 min. (zajęcia zbiorowe).

- Nauka w cyklu 4- letnim (pierwszy rok nauki) – 2 razy w tygodniu po 45 min. – instrument główny (zajęcia indywidualne);  kształcenia słuchu - 2 razy w tygodniu po 45 min.(zajęcia zbiorowe);  

- W późniejszych latach uczniowie mają zajęcia: chóru lub zespołu, fortepianu dodatkowego, audycji muzycznych, zajęcia z akompaniatorem.

- Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych.

- Kandydat musi liczyć się z koniecznością uczęszczania na zajęcia 3 lub 4 razy w tygodniu.

- W szkole odbywają się koncerty, na których występują uczniowie, nauczyciele i zaproszeni muzycy.

- Najzdolniejsi uczniowie biorą udział w konkursach.

- Szkoła organizuje co roku wyjazd do opery, filharmonii lub teatru muzycznego.

 

BY POZNAĆ DOKŁADNIEJ INSTRUMENTY NA KTÓRYCH UCZYMY GRY, WYSTARCZY KLIKNĄĆ W OBRAZKI

 

           

 

                                  

 

 

   

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

 1. Jak zapisać dziecko do szkoły?

Pierwszym krokiem jest pobranie WNIOSKU O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY, wypełnienie i wysłanie na adres e-mail szkoły, lub osobiste złożenie w sekretariacie szkoły w terminie do 10 czerwca 2022. Następnie pracownik szkoły skontaktuje się z rodzicem kandydata do szkoły muzycznej i zaprosi na „badanie predyspozycji do szkoły muzycznej”, które odbędą się w dniach 21 i 22 czerwca 2021. Do 20 czerwca 2022 zostanie opublikowana lista osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do dalszego postępowania rekrutacyjnego. Następnie do 30 czerwca 2022 zostanie opublikowana lista przyjętych i nieprzyjętych do PSM I st. w Tczewie na roku szkolny 2022/2023. Rodzic przyjętego kandydata ma obowiązek potwierdzić w sekretariacie szkoły wybór instrumentu.

 1. Dziecko ma 10 lat czy może rozpocząć naukę w szkole?

Tak, oczywiście. W szkole muzycznej I stopnia mamy dwa cykle:

Cykl 6-letni – dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole w wieku od 6 do 10 lat (wiek określany rocznikowo)

Cykl 4-letni – dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w szkole w wieku od 8 do 16 lat (wiek określany rocznikowo)

Kandydaci w wieku 6 lat muszą dodatkowo przedstawić opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej lub z przedszkola o tzw. „dojrzałości szkolnej”.

 1. Jaki jest koszt uczenia się w szkole muzycznej?

Nasza szkoła jest szkołą państwową, a zatem nauka u nas jest BEZPŁATNA. Tak jak w każdej szkole  (np. w Państwowej Szkole Podstawowej) mamy dobrowolne składki na fundusz rodzicielski (z którego fundowane są m.in. nagrody dla dzieci uczestniczących w szkolnych konkursach) oraz opłatę za wypożyczenie instrumentu.

 1. Czy dziecko musi mieć instrument?

Szkoła wypożycza instrumenty tj.: skrzypce, wiolonczela, flet, trąbka, klarnet, saksofon, akordeon. W przypadku wyboru fortepianu (pianina), rodzic musi zapewnić instrument do ćwiczenia w domu.

 1. Czy szkoła prowadzi tylko lekcje instrumentu?

Zapisując dziecko do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, uczeń ma nie tylko bezpłatne lekcje gry na wybranym instrumencie, ale także lekcje rytmiki i kształcenia słuchu. W późniejszych latach ma również zajęcia z chóru, gry w zespole, audycji muzycznych oraz gry na fortepianie. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Lekcje gry na instrumencie są zajęciami indywidualnymi (uczeń – pedagog), a pozostałe prowadzone są w grupach (zazwyczaj od 10 do 16 osób).

 1. Na czym polegają „badania predyspozycji kandydatów do szkoły muzycznej”?

Jest to indywidualne spotkanie kandydata z komisją rekrutacyjną, na której sprawdzany jest słuch muzyczny i harmoniczny, poczucie rytmu, pamięć muzyczna, koordynacja ruchowa dziecka i predyspozycje fizyczne. 

 1. Jaki instrument wybrać dla dziecka/ Jak pomóc dziecku wybrać instrument?

W Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. J. Garści w Tczewie uczymy na 9 instrumentach: akordeon, fortepian, skrzypce, wiolonczela, gitara, flet poprzeczny, klarnet, saksofon, trąbka. Najlepiej, by to dziecko wybrało jaki instrument najbardziej mu się podoba, na którym chciałoby się nauczyć gry. Komisja rekrutacyjna, kierując się swoim doświadczeniem może doradzić do jakiego instrumentu dziecko ma największe predyspozycje fizyczne. Nie ma łatwych instrumentów i trudnych. Każdy instrument jest piękny. Nauka gry na każdym instrumencie jest bardzo rozwijająca dla dziecka.