pomniejsz tekst powiększ tekst zmień kontrast

 

 

HARMONOGRAM BADANIA PREDYSPOZYCJI - KLIKNIJ TUTAJ

 

LISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH I NIEZAKWALIFIKOWANYCH DO DALSZEGO POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO 

 

LISTA OSÓB PRZYJĘTYCH I NIEPRZYJĘTYCH Z BRAKU MIEJSC DO PSM I ST. W TCZEWIE NA ROK SZKOLNY 2021/2022

 

 

WIELKIE DŹWIĘKOBRANIE W MUZYCZNEJ rusza właśnie teraz! Drodzy Rodzice, drodzy Kandydaci do szkoły muzycznej CZEKAMY NA WAS!! Mimo trwającej pandemii i zakazów, bez wychodzenia z domów możecie złożyć podanie do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Tczewie. Wystarczy wypełnić arkusz na komputerze i przesłać go do nas drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub wydrukować i wrzucić do skrzynki na listy znajdującej się na drzwiach budynku szkoły muzycznej lub złożyć w sekretariacie szkoły. Na podania czekamy do 31 maja.

Badanie predyspozycji kandydatów do szkoły muzycznej odbędą się 9 i 11 czerwca. Po 31 maja skontaktujemy się telefonicznie z rodzicami kandydatów w celu ustalenia konkretnej godziny badania. Prosimy o podanie na arkuszu zgłoszeniowym aktualnego numeru telefonu Rodzica kandydata do szkoły muzycznej. Przesłuchania kandydatów będą się odbywały z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dokładny harmonogram zostanie opublikowany na stronie szkoły 3 czerwca 2021. Na badanie predyspozycji może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, która nie jest objęta kwarantanną, izolacją, ani nie mieszka z osobami objętymi izolacją bądź kwarantanną.

Jak przygotować się do badania predyspozycji do szkoły muzycznej? Jak wygląda takie badanie?

1. Prosimy przygotować piosenkę (piosenka z przedszkola lub "Wlazł kotek na płotek" lub "Sto lat").

2. Będziemy prosić o wyklaskanie rytmu.

3. Poprosimy o powtórzenie głosem granego lub śpiewanego dźwięku.

4. Sprawdzimy predyspozycje słuchowe, prosząc o stwierdzenie czy słychać jeden czy kilka dźwięków granych na fortepianie.

5. Sprawdzimy wyobraźnię muzyczną, prosząc o dokończenie krótkiej melodii.

6. Sprawdzimy predyspozycje manualne do gry na instrumencie.

Gwarantujemy przyjazną atmosferę i bezpieczne warunki.

Jak wygląda przykładowe badanie predyspozycji kandydatów do szkoły muzycznej? KLIKNIJ TUTAJ

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebook. Tam znajdziecie Państwo wiele koncertów w wykonaniu naszych uczniów. W trakcie pandemii szkoła muzyczna kształci on-line. Efekty prezentujemy na facebook. Zachęcamy do polubienia profilu oraz składania podań.

PODANIE O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY (pdf)

PODANIE O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY (doc)

 

Kilka słów o naszej szkole znajdziecie Państwo KLIKAJĄC TUTAJ

  

ZASADY REKRUTACJI:

 1. Szkoła prowadzi nabór na dwa cykle nauczania: 6-letni i 4-letni.
 2. Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie na 6-letni cykl nauczania jest ukończenie w danym roku kalendarzowym co najmniej 7 lat albo 6 lat w przypadku, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy Prawo Oświatowe, oraz nie przekroczenie 10. roku życia.

Art.36 wyżej wymienionej ustawy brzmi:

 1. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat.
 2. Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko, o którym mowa w ust. 1, jeżeli dziecko:
  1. korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
  2. posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168 oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. 
 1. Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie na 4-letni cykl nauczania jest ukończenie przez niego 8 lat oraz nie przekroczenie 16. roku życia.
 2. Kandydaci samodzielnie dokonują wyboru instrumentu, na którym pragną podjąć naukę w danym cyklu kształcenia, korzystając z możliwości wcześniejszej konsultacji z właściwymi nauczycielami lub z porady Komisji rekrutacyjnej.
 3. W przypadku, gdy kandydat samodzielnie nie podejmie decyzji o wyborze instrumentu, jego wybór następuje na podstawie sugestii Komisji rekrutacyjnej przedstawionej w oparciu o wynik badania przydatności oraz uwzględniającej predyspozycje kandydata do gry na określonym instrumencie.
 4. Kandydaci do nauki w cyklu 6-letnim i 4-letnim mogą ubiegać się o przyjęcie do następujących klas instrumentalnych: fortepian, akordeon, skrzypce, wiolonczela, gitara, flet, klarnet, saksofon, trąbka.

Lista osób zakwalifikowanych do dalszego postępowania rekrutacyjnego zostanie opublikowana w gablocie szkolnej i na stronie internetowej szkoły 16.06.2021r.

Lista osób przyjętych do Szkoły Muzycznej zostanie opublikowana w gablocie szkolnej i na stronie internetowej szkoły 28.06.2021r. 

Nauka w cyklu 6-letnim (pierwszy rok nauki) – 2 razy w tygodniu po 30 min. – instrument główny (zajęcia indywidualne); rytmika – 1 raz w tygodniu  45 min. (zajęcia zbiorowe), kształcenie słuchu 2 razy w tygodniu po 45 min. (zajęcia zbiorowe).

Nauka w cyklu 4- letnim (pierwszy rok nauki) – 2 razy w tygodniu po 45 min. – instrument główny (zajęcia indywidualne);  kształcenia słuchu - 2 razy w tygodniu po 45 min.(zajęcia zbiorowe);  

W późniejszych latach uczniowie mają zajęcia: chóru lub zespołu, fortepianu dodatkowego, audycji muzycznych, zajęcia z akompaniatorem.

Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych.

Kandydat musi liczyć się z koniecznością uczęszczania na zajęcia 3 lub 4 razy w tygodniu.

W szkole odbywają się koncerty, na których występują uczniowie, nauczyciele i zaproszeni muzycy.

Najzdolniejsi uczniowie biorą udział w konkursach.

Szkoła organizuje co roku wyjazd do opery, filharmonii lub teatru muzycznego.

 

BY POZNAĆ DOKŁADNIEJ INSTRUMENTY NA KTÓRYCH UCZYMY GRY, WYSTARCZY KLIKNĄĆ W OBRAZKI

 

           

 

                                  

 

 

   

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

 1. Jak zapisać dziecko do szkoły?

Pierwszym krokiem jest pobranie PODANIA O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY, wypełnienie i wysłanie na adres e-mail szkoły, lub osobiste złożenie w sekretariacie szkoły w terminie do 31 maja 2021.

Następnie pracownik szkoły skontaktuje się z rodzicem kandydata do szkoły muzycznej i zaprosi na „badanie predyspozycji do szkoły muzycznej”, które odbędą się w dniach 9 i 11 czerwca 2021.

18 czerwca 2021 zostanie opublikowana lista osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

25 czerwca 2021 zostanie opublikowana lista przyjętych i nieprzyjętych do PSM I st. w Tczewie na roku szkolny 2021/2022.

 1. Dziecko ma 10 lat czy może rozpocząć naukę w szkole?

Tak, oczywiście. W szkole muzycznej I stopnia mamy dwa cykle:

Cykl 6-letni – dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole w wieku od 6 do 10 lat (wiek określany rocznikowo)

Cykl 4-letni – dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w szkole w wieku od 8 do 16 lat (wiek określany rocznikowo)

Kandydaci w wieku 6 lat muszą dodatkowo przedstawić opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej lub z przedszkola o tzw. „dojrzałości szkolnej”.

 1. Jaki jest koszt uczenia się w szkole muzycznej?

Nasza szkoła jest szkołą państwową, a zatem nauka u nas jest BEZPŁATNA. Tak jak w każdej szkole  (np. w Państwowej Szkole Podstawowej) mamy dobrowolne składki na fundusz rodzicielski (z którego fundowane są m.in. nagrody dla dzieci uczestniczących w szkolnych konkursach) oraz opłatę za wypożyczenie instrumentu.

 1. Czy dziecko musi mieć instrument?

Szkoła wypożycza instrumenty tj.: skrzypce, wiolonczela, flet, trąbka, klarnet, saksofon, akordeon. W przypadku wyboru fortepianu (pianina), rodzic musi zapewnić instrument do ćwiczenia w domu.

 1. Czy szkoła prowadzi tylko lekcje instrumentu?

Zapisując dziecko do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, uczeń ma nie tylko bezpłatne lekcje gry na wybranym instrumencie, ale także lekcje rytmiki i kształcenia słuchu. W późniejszych latach ma również zajęcia z chóru, gry w zespole, audycji muzycznych oraz gry na fortepianie. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Lekcje gry na instrumencie są zajęciami indywidualnymi (uczeń – pedagog), a pozostałe prowadzone są w grupach (zazwyczaj od 10 do 16 osób).

 1. Na czym polegają „badania predyspozycji kandydatów do szkoły muzycznej”?

Jest to indywidualne spotkanie kandydata z komisją rekrutacyjną, na której sprawdzany jest słuch muzyczny i harmoniczny, poczucie rytmu, pamięć muzyczna, koordynacja ruchowa dziecka i predyspozycje fizyczne. 

 1. Jaki instrument wybrać dla dziecka/ Jak pomóc dziecku wybrać instrument?

W Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. J. Garści w Tczewie uczymy na 9 instrumentach: akordeon, fortepian, skrzypce, wiolonczela, gitara, flet poprzeczny, klarnet, saksofon, trąbka. Najlepiej, by to dziecko wybrało jaki instrument najbardziej mu się podoba, na którym chciałoby się nauczyć gry. Komisja rekrutacyjna, kierując się swoim doświadczeniem może doradzić do jakiego instrumentu dziecko ma największe predyspozycje fizyczne. Nie ma łatwych instrumentów i trudnych. Każdy instrument jest piękny. Nauka gry na każdym instrumencie jest bardzo rozwijająca dla dziecka.